ALI_8024

_FLA0389.JPG

ALI_8024

Link-uri utile:

Iisus Hristos in mijlocul nostru...este si va fi .... totdeauna acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Dragi credinciosi,

Fiind al treilea lockdown, bisericile sunt deschise dar in conditii speciale cu purtarea mastii obligatorii in  biserica, fara a socializa atat in interiorul bisericii, cat si in apropierea bieericii. Cei care locuiesc in case diferite nu au voie sa se amestece. Igienizarea mainilor la intrare si la iesire din biserica si pastrarea directiei unice de circulatie este obligatorie. De asemenea, pe masa de la intrarea in biserica este un caiet unde trebuie sa va lasati numele si un numar de contact. In cazul in care aveti simptome sau sunteti testati pozitiv cu Covid 19, va rugam sa anuntati preotul pentru a-i Informa pe cei prezenti. Ultima data cand am avut foarte multi infectati in biserica au fost doar 5-6 numere de telefon. Ignoranta deja face victime printre noi.

Dupa cum v-am anuntat, incepand cu duminica 5 Iulie 2020, Sfanta Liturghie se va tine in biserica in conditii speciale.
Ca sa putem sluji in conditii de siguranta Covid, toti cei care vor veni la biserica trebuie sa respecte:
- distanta de 2 m intre persoane. Cele 30 de persoane adulte care vor participa la Sfanta liturghie vor trebui sa stea pe scaunul sau un fata scaunului pe care il va ocupa. Scaunele scunt puse la 2 m distanta. Dupa ce cele 30 de scaune au fost ocupate vom inchide grilajul de la usa de access pana la ora 10:15 am cand se va termina Sfanta Liturghie.
- toate persoanele care vor intra in biserica vor trebui sa-si igienizeze mainile la aparatele electronice de langa pangar, la intrare in biserica si de langa usa care duce spre toaleta, pentru cei care parasesc cladirea.
- Familiile care vor veni cu copii la 10:15 am vor trebui sa astepte in afara spatiului bisericii, eventual in parcul din spatele bisericii pastrand distanta de 2m.
- cand se intra in biserica va aprindeti lumanari, scrieti pomelnicul si apoi va sezati la locul dumneavoastra fara a va deplasa de acolo pana se termina Sfanta Liturghie. Cladirea se va parasi pe iesirea de urgenta de langa toalete. Vom pastra un singur sens.
- dupa terminarea Sfintei Liturghii, cei care au fost in tara , ii rugam sa mearga acasa sa poata da posibilitatea familiilor cu copii sa intre in biserica pe rand, cate o familie pe rand.
- familiile care asteapta sa intre in biserica vor trebui sa fie la biserica la 10:15am si sa astepte pe rand sa intre in biserica. Voi aspteta cu Sfanta Impartasanie pana la 11:30 am pentru cei care doresc sa se impartaseasca
- cei care doresc parastase vor trebui sa fie la biserica la 11:30 am. Pentru parasatase la biserica, aveti voie cu strictul necesar: coliva, vin si colac. Nu veti imparti la biserica, ci veti imparti la casa dumneavoastra. Cei care doresc parastase acasa vor trebui sa aranjeze cu preotul.
- cand veniti la impartasit va rugam sa deschideti gura larg, capul pe spate si am sa va pun Sfanta Impartasanie in gura fara a atinge lingurita.
- la botezuri si cununii vor fi un numar maxim de 15 persoane incluzand preotul iar invitatii vor trebui sa pastreze distanta de 2 m in interiorul bisericii.
- va fi interzisa aducerea de mancare in biserica si folosire bucatarie.
- incercati sa nu folositi toaletele la biserica. Daca este o urgenta, va trebui dezinfectat colacul de la toaleta cu Spray antiviral. Va rugan sa va spalati bine pe maini pentru cel putin 20 de secunde folosind sapunul lichid pus la dispozitie in preajma ghiuvetelor din toalete.
- pentru spovedanii va trebui sa aranjati in timpul saptamanii cu preotul la datele de contact din susbsolul emailului.

Va steptam cu bucurie si nadejde in Domnul Iisus Hristos,
Pr. Cornel Grecu

Bun venit!

Va dorim 'Bun venit!' pe pagina de internet a Parohiei Ortodoxe Romane 'Sfanta Veronica' din Coventry-Warwickshire.

Va invitam sa ne intalnim in rugaciune si comuniune in cadrul Sfintei Liturghii.

Va asteptam cu bucurie si nadejde in Domnul Iisus Hristos!

Despre noi

Comunitatea ortodoxa romana 'Sfanta Veronica' din orasul Coventry, isi propune sa ofere un loc de rugaciune pentru crestinii ortodocsi romani din Coventry si orasele din imprejurimi, cat si pentru oricare crestin care gaseste in comunitatea noastra un loc de rugaciune.

Cu totii sunteti bineveniti.

Programul de spovedanie

Programul spovedaniilor:

Va rugam contactati preotul pentru a va anunta intentia de a va spovedi.

Programul slujbelor duminicale

Se savarseste Sfanta Liturghie in fiecare duminica dupa urmatorul program:

- 08:00-08:45 - Slujba Acatist

- 08:45- 10:30 - Sfanta Liturghie